3+1 megakiállítás, amiért érdemes külföldre utazni ezen a nyáron
2025.07.09 - Balatonica

A nyár nemcsak utazásra, hanem kulturális felfedezésekre is csábít – Európa nagyvárosaiban sorra nyílnak a múzeumok és újragondolt kiállítóterek. Párizs, Milánó, Bécs és London mind látványos módon újít: frissen megnyitott terek, társadalmi kérdéseket feszegető kiállítások és legendás fotográfusok munkái várják a látogatókat. Ezek nem csupán tárlatok – hanem meghívók gondolkodásra, nézelődésre, lassulásra.
Grand Palais, Párizs
A 466 millió eurós felújítást követően nemrég újranyitott Grand Palais maga egy műalkotás: hatalmas, világos terek, új étterem, lift, és többféle családbarát program, interaktív fejlesztések. A hatalmas, új üvegfallal keretezett helyszín önmagában lenyűgöző. A nagyszabású újranyitó kiállítás három kivételes művész barátságát és együttműködését ünnepli: Niki de Saint Phalle vibráló, provokatív női figurái, Jean Tinguely kinetikus gépei és Pontus Hultén művészeti kurátor forradalmi kiállításrendezései együttesen a 20. századi európai avantgárd szellemiségét idézik meg. A tárlat nemcsak látványos, de interaktív is: mozgó szobrok, játékos installációk és rendhagyó térhasználat révén a látogató maga is a kiállítás részévé válik. Egy színes, élő és gondolatébresztő világ, ahol a művészet felszabadító ereje kerül reflektorfénybe – méltó nyitánya a felújított Grand Palais új korszakának.
Látogatható: 2025. június 26. – 2026. január 4.
Palazzo dell’Arte, Triennale Milano
A város központjában található ikonikus épületet Giovanni Muzio tervezte, hogy 1933-ban otthont adjon az egyik első milánói Triennale nemzetközi kiállításnak, ahol Leonardo da Vinci életműve először mutatkozott be egy világszínvonalú tárlaton. Az idei kiállítás (Inequalities) középpontjában a társadalmi, környezeti, térbeli szakadékok állnak, ezen belül 10 kiállítás és számtalan kiegészítő projekt foglalkozik azzal, hogyan nyilvánul meg az egyenlőtlenség az emberi terekben – legyen az városi lakhatás, ökológiai katasztrófa vagy digitális hozzáférés. A Triennale tehát nemcsak kiállítás, hanem társadalmi laboratórium is – beszélgetések, viták, filmek, workshopok kísérik. Egyetlen épületen belül láthattok több tucat nemzetközi kutatást, művészeti koncepciót és installációt.
Látogatható: 2025. május 15. – november 9.
Foto Arsenal Wien
2025 márciusában nyílt Ausztria első, kizárólag a fotografikus médiának szentelt központja. Évente legalább 10 váltakozó tematikájú kiállítást rendeznek; jelenleg is két izgalmas tárlat fut párhuzamosan: Henri Cartier‑Bresson és Christine de Grancy műveiből. Előbbi egy átfogó retrospektív, amely közel 240 ezüst-gelatin nyomat segítségével mutatja be Cartier‑Bresson munkásságát a harmincas évektől a hetvenes évekig. Utóbbi a múzeum első tisztelgése a 2025-ben elhunyt osztrák fotóművész előtt, miközben egyfajta töprengés a hatalom, történelem és líraiság hármasságáról. Az új fotóközpont (nem messze a főpályaudvartól) a modern és klasszikus fotográfia határát feszegeti, közösségi programokkal színesítve az egyébként is gazdag bécsi kulturális kínálatot.
Látogatható: 2025. június 28. – szeptember 21.
V&A East Storehouse, London
2025. május végén nyílt egy úttörő múzeumi raktártér a brit fővárosban, egész pontosan a Queen Elizabeth Olimpiai Parkban, Stratfordban. Négy szinten mintegy 250 000 műtárggyal szembesülhet a látogató, amikor belép a középen nyitott térbe, ahonnan látványos tárolópolcokról közel száz kis tematikus pop-up kiállítás ugrik elő. Ráadásul az „Order an Object” szolgáltatás révén bárki előre lefoglalhatja, hogy személyesen tanulmányozhasson konkrét tárgyakat. Ha hinni lehet a híreknek, mindez csak előjáték ahhoz, hogy 2026 tavaszán megnyíljon a szomszédos V&A East Museum, ahol változó nagykiállításokkal, kreatív stúdiókkal és közösségi terekkel várnak majd vissza.
Látogatható: folyamatosan
Fotó: Unsplash
KAPCSOLÓDÓ
> Négy nagyváros, ahol minden adott az egészséges élethez
> 2025 öt legfinomabb strandétele a világ körül