Ezért vannak válságban a méhészek
2025.05.21 - Balatonica

A májusi hűvös idő következtében alig van esély az akácméz idei termésére, valamint a helyzetet tovább súlyosbítja az olcsó (többnyire kínai) importméz és az általános piaci bizonytalanság.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) korábban szintén jelezte, hogy az országos méhpusztulás és az időjárási anomáliák miatt a hazai méhállomány jelentősen csökkent. Ez a tendencia természetesen hatással van az akácméz idei várható mennyiségére és minőségére is, és megnehezíti a méhészek dolgát mind a termelés, mind az értékesítés terén. Az idei akácszezon rövidnek és nehéznek bizonyul, a végső eredmények viszont csak a pergetések után lesznek egyértelműek.
Horváth Zsolt, A Kaposvár és Térsége Méhészei Egyesületének elnöke szerint már végéhez közeledik a hungarikumnak számító mézfajta alapanyagának virágzása, s bár jelenleg 21-22 fok körül alakul a nappali hőmérséklet, az akácvirágzás már végéhez közeledik. A májusi lehűléskor a méhek csak délelőtt 10-11 óra tájban kezdtek gyűjteni, majd hamar leálltak, mivel a hőmérséklet délutánra ismét visszaesett.
Ugyanakkor az egyesület felhívta a figyelmet arra is, hogy a piaci árakat nem feltétlenül az időjárás, hanem a globális kereslet-kínálat határozza meg – elsősorban a Kínából és más országokból az unióba beáramló olcsó mézszerű termékek. Az értékesítést tovább nehezíti az is, hogy jelentős mennyiségű méz maradt raktáron. Ennyi mézet márpedig nem lehet üvegezve értékesíteni, erre nincs beállítva a magyar piac. A tárolás körülményei is kulcsfontosságúak a minőség megőrzéséhez, mivel a hordós tárolás során a hőmérséklet-ingadozás minőségromlást okozhat, ha nem megfelelően szabályozott környezetben történik.
Forrás: sonline.hu / hirbalaton.hu, Fotó: pixabay
KAPCSOLÓDÓ
>> Zöld fesztivál sokszínű programokkal Fonyódon
>> Kapibarák költöztek a siófoki állatparkba